به گزارش خبرگزاری فارس، نمایش «از استخوان خالی شدن» عنوان نمایشی به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی است که با گروهی از هنرمندان بندرعباس، مجارستان و هند به صورت تولید مشترک در سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به صحنه می‌رود.

متن آن را ابراهیم پشت‌کوهی بر اساس افسانه‌های قدیمی هرمزگان نوشته و تنها دیالوگ های این نمایش، ترانه‌های قدیمی جنوب ایران، هند و مجارستان است و قرار است پس از اجرا در سی‌ودومین جشنواره تئاتر فجر در فستیوال تئاتر بوداپست (مجارستان) و شهر باستانی کورکوشترا هند نیز اجرا شود.

«از استخوان خالی شدم» در ادامه دیگر تجربیات پشت‌کوهی با نگاهی پست مدرن این افسانه‌ها را با تکیه بر زبان بدن بازیگر و ابزار در صحنه روایت می‌کند.

محمد سایبانی، حسین اصیلی و بهروز عباسی بازیگران بندرعباسی این نمایش هستند که در کنار دو بازیگر زن مجارستانی و دو بازیگر مرد هندی در این نمایش ایفای نقش خواهند کرد.

بهرنگ عباس پور آهنگساز این نمایش است و علی شهبازی به همراه دو نوازنده هندی گروه نوازندگی این نمایش را تشکیل می دهند.

به گفته ابراهیم پشت‌کوهی پس از بررسی چند پیشنهاد تولید کار مشترک توسط چند گروه تئاترخارجی به گروه تئاتر «تی‌توک» این گروه با دو کشور هند و مجارستان برای تولید یک کار مشترک به توافق رسید و قرار است با حمایت و همکاری دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر و مرکز هنرهای نمایشی مقدمات اجرای آن در ایران فراهم شود.

این کارگردان گفت:« تمرین با گروه ایران مدتهاست آغاز شده و گروه ایرانی تا چند روز دیگر برای دنبال کردن ادامه تمرینات با دو گروه خارجی دیگر راهی «کورکوشترا» شهر باستانی هند (محل وقوع جنگ مهاباراتا در افسانه هندی) می‌شوند تا با استفاده از موقعیت مکانی و امکانات میزبان نمایش را به تولید نهایی برسانند.

چند سالی است که در بندرعباس نمایشگاه کتاب برپا می شود،اگر بخواهیم ضعف های برگزاری را نادیده بگیریم اما یک موردی که همیشه فکر مرا مشغول کرده،بن های کتابی است که به برخی افراد خاص داده می شود،سال های قبل که به چشم خودم دیده بودم که چگونه کارت ها را فقط میان افرادی از قبل مشخص شده با انگیزه های مشخص شده تر پخش می کردند.

اما امسال از همه کسانی که دستی بر آتش دارند خواهشمندم این "بن کارت" ها را میان دانشجویان کم درآمد تقسیم کنند تا آنها بتوانند کتاب های لازم خود را تهیه کنند.وگرنه فلان مدیر و فلان ریس که حقوق شان هشت میلیونی است نیازی به این کارت ها ندارند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، مجید بشکال بیان کرد: این نمایش برگرفته از نمایشنامه عروسی خون نوشته لورکا است که از 21 تا 25 آذر اجرا می شود.

وی در خصوص سبک اجرای این نمایش افزود: این نمایش با تلفیق دو سبک روایی و اکسپرسیونیستی با تکنیک اجرایی زنده و تئاتر کاغذی اجرا می شود.

کارگردان نمایش زن دلیل انتخاب این نمایشنامه را اینگونه عنوان کرد: یکی از دلایل مهم انتخاب این نمایشنامه نزدیکی فرهنگی نوشته های لورکا با هرمزگان بود زیرا این نمایش در فضای کشور اسپانیا که نزدیکی های زیادی با هرمزگان دارد اتفاق می افتد همچنین نگاهی که در مورد زن در این نمایش وجود دارداز دیگر دلایل این انتخاب بود.

بشکال افزود: در این نمایش تماشاگر با بخشی از ذهن شخصیت اصلی مواجه می شود در واقع در قسمتی از این نمایش ارتباط مستقیمی بین تماشاگر و بازیگر اتفاق می افتد.

وی اضافه کرد: نمایش عروسی خون با کشته شدن داماد در شب عروسی قوت میگیرد اما در نمایش زن که برگرفته از این نمایشنامه است داستان از داماد به عروس و مسائل حول آن معطوف می شود که در واقع دیدگاه های جامعه سنتی را به میان می آورد.

عضو گروه تئاتر و حرکت کارگاه در خصوص استفاده از المان های بومی در این نمایش بیان کرد: در قسمت هایی از طراحی صحنه از عناصر بومی استفاده شده و یا اینکه برخی از شخصیت ها از برقع استفاده کرده اند در طراحی لباس نیز به صورت تلفیقی از فرهنگ هرمزگان و اسپانیایی بهره برده ایم اما تاکیدی بر به کاربردن عناصر بومی ندارم.

این اثر از 21 تا 25 آذر به روی صحنه می رود،محل فروش بلیط کتاب تی تووک و پلاتو آفتاب.

کتاب تاریخچه سینمای هرمزگان که در سال 1386 توسط ایمان و احسان رضائی گرد آوری و تالیف شده است قرار است تا پایان سال جاری توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شود این  کتاب که متشمل بر یازده فصل می باشد ابتدا در سال 1386 به نگارش در آمده است که قرار بود در همان سال نیز منتشر گردد اما به دلایل مختلف این امر میسر نشد !! اما اکنون معاونت امور هنری و اداره سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلام استان هرمزگان  قول های مساعدی را برای انتشار این کتاب داده اند.  برای این منظور این کتاب که تاپیش ازین  رخدادهای سینمایی استان هرمزگان را آغاز تا 1386 مورد  بررسی قرار میداد ،به پیش نهاد دوستان رخدادهای سینمایی استان از سال 86 تا 92 نیز به آن افزوده شده است . ما امیدواریم اینبار این کتاب به نتیجه برسد و تا پایان سال جاری خدمت علاقه مندان ارائه گردد انشالله گوش شیطان کر !.

چند روز پیش تماس گرفتند برای دیدار اعضای ستاد دکتر روحانی با استاندار جدید آقای دکتر جادری،به دلیل کارهای فروشگاه کتاب با کمی تاخیر خودم را به طبقه چهارم ساختمان استانداری رساندم،سالن اجتماعات پر بود از شخصیت های مختلف،برخی رو می شناختم و برخی را تا حالا ندیده بودم،قرار بود دیدار اعضای ستاد باشد با دکتر جادری اما چیزی که من دیدم اصلن شبیه ستاد در دوران انتخابات نبود.حالا بگذریم این موضوع کاملن طبیعی است.

نوبت به من رسید به عنوان ریس ستاد هنرمندان که صحبت کنم،حرف هام رو با این شعر آغاز کردم "روزی که برف سرخ ببارد از آسمان/بخت سیاه اهل هنر سبز می شود" پس از آن در وقت کمی که داشتم خیلی سریع به چند مورد اصلی در خصوص مشکلات هنر پرداختم.

سانسور فیلم ها/نبود نگارخانه مناسب برای دوستان هنرهای تجسمی و عکس/کمبود فضاهای فرهنگی در محله هایی مثل کمربندی و دو هزار/ نادیده گرفتن موفقیت های هنرمندان تاتر /مشکلات وبلاگ نویس ها و چند مورد کلی دیگر

چند پیشنهاد هم دادم: بخشی از ساختمان استانداری قدیم برای موزه هنرهای معاصر استان در نظر گرفته شود/ جلسه مشترکی بین استاندار و هنرمندان به زودی برگزار شود تا کامل تر گفتگو کنیم/برنامه پژوهشی درازمدت برای تکثیر هنر و تاثیر آن بر امنیت هرمزگان داشته باشیم.