وقتی برادران لومیر در سال 1895 اولین دوربین فیلمبرداری را اختراع می کردند فکرش را نمی کردند که 43 سال بعد در ایران فیلمی ساخته شود با نام "دختر لر" آنها حتی فکرش را هم نمی کردند که 116سال بعد  مشکل خاموش بودن پله برقی های یک مجتمع تجاری، دلیل فرعی  اختلاف هیت امناء و قطع برق توسط سازمان برق دلیل اصلی جهت تعطیل شدن سینما شهرزاد بندرعباس باشد.

بله متاسفانه این تراژدی در معتبرترین شهر بندری ایران اتفاق افتاده است،شهری که ثروت دارد اما فرهنگ استفاده اش را دیگران بهتر بلدند،در کل این شهر در حال توسعه دو سینما برای مردم وجود داشت که هر دوی این سینماها در مجتمع های تجاری قرار دارند،ترافیک شدید در مرکز شهر باعث شده که خیلی از علاقمندان سانس های آخر شب را برای دیدن فیلم انتخاب کنند،اما مستولین مجتمع ستاره شهر می گویند به دلیل تعطیل شدن مجتمع در ساعت 10 شب،تماشگران نمی توانند از پله برقی استفاده کنند.

حالا این وسط اگر پیرمردی یا معلول جسمی مخاطب  این سینما باشد و نتواند پله های خشک این سه طبقه را پایین بیاید تکلیف چیست؟ مگر وقتی که سینما را در طیقه سه می ساختید به این موضوعات فکر نمی کردید؟ حالا تکلبف این شهر 500 هزار نفری چیست که باید بنشیند تا فرهنگسراهایش تخریب شوند و سینماهایش تعطیل؟

در خرداد سال گذشته بود که همایون امیرزاده مدیر سابق اداره کل فرهنگ و هنر (ارشاد) هرمزگان از راه اندازی 2 سینما دیگر با با همکاری بخش خصوصی و با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد ریال خبر داد،اما ما نه 2 دیدیم و نه یک.همش وعده و وعید.

حالا هم 4 ما است که سینما تعطیل شده و مسئولین اداره فرهنگ و هنر در حال مذاکره با شرکت توزیع برق است.یعنی این مذاکرات بعد از 120 روز هنوز نتیچه نداده است،آن هم بین دو اداره دولتی در یک استان؟ یعنی این مذاکرات واقعا انجام می شود؟ امیدواریم روابط عمومی یکی از این دو اداره آخرین اخبار در خصوص این مذاکرات به زودی اعلام کنند تا مردم از این سردرگمی نجات پیدا کنند.

در پایان جهت یادآوری اعلام کنم که شهر شیراز دو برابر بندرعباس جمعیت دارد اما در این شهر 8 سالن سینما در حال فعالیت هستند و در اصفهان هم بیش از 10 سینما برای علاقمندان فیلم پخش می کنند،در اهواز هم 9 سینما وجود دارد که همه روزه برای علاقمندان هنر سینما فیلم اکران می شود.

درپایان یادی می کنیم از جناب آقای آلخاندرو آمنابار فیلمساز معروف اسپانیایی که با ساخت فیلم "دیگران" در سال 2001 توانست به ما بیاموزد که یادم بگیریم چگونه  با دیگران زندگی کنیم./این مطلب در صفحه آخر شماره امروز ندای هرمزگان چاپ شده است.


گروه تارس بندرعباس امسال یا نمایش "کشف برای زنده ماندن در حصار بی حس مرده" به نویسندگی یاسین بهرامی و کارگردانی رضا غریب زاده یکی از دو نماینده هرمزگان در جشنواره منطقه ای تئاتر فجر می باشد،این اثر در جشنواره تئاتر استانی برگزیده و امروز ساعت 18 در سالن سینما دانش آموز یزد در تلاش برای راهیابی به جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه می رود.

در گفتگوی تلفنی که با کارگدان اثر داشتم از چند موضوع گله مند بود،اول اینکه بلیط و کمک هزینه 600 هزار تومانی برای هزینه های روزمره گروه در روزهای پایانی در اختیار گروه قرار گرفت که این موضوع باعث تحلیل رفتن انرژی گروه شد.دوم اینکه سالنی که برای اجرا در نظر گرفته شده،سالن سینما است و گروه نور و صدا برای کنترل صحنه ها هیچ گونه دیدی روی صحنه ندارند،زیرا که اتاقک نور در پشت صحنه قرار دارد.بنا به گفته این کارگردان تبلیغات شهری و رسانه ای برای این جشنواره بسیار ضعیف بوده است وتماشگران یزدی از این جشنواره استقبال نکرده اند.

لازم به ذکر است که گروه تئاتر سیاژن دیگر گروه هرمزگانی حاضر در این فستیوال دیروز اجرا داشته است،این گروه با نمایش "برگزین" به نوسندگی حمیدرضا آذرنگ و کارگردانی حسین درویشی در این جشنواره شرکت کرده است./عکس مجید جمشیدی


پس از اجرای موفقیت آمیز "خانواد وینگفیلد" اثر گروه تئاتر کارگاه،از امروز عصر در بندرعباس یک اثر جدید به روی صحنه می رود."اعداد در بیایان" نوشته ابراهیم پشتکوهی به کارگردانی حسین کریمی از ساعت 19 در فرهنگسرای طوبا بندرعباس اجرا می شود.
این نمایش در جشنواره استانی هم به روی صحنه رفت،که متاسفانه من نتوانستم از این اثر دیدن کنم،به همین دلیل چیز زیادی در این خصوص نمی توانم بگویم،امیدوارم که اجراهای خوبی داشته باشند.
متاسفانه تبلیغات مجازی این گروه بسیار ضعیف است،در حالی که امروز اولین روز اجرا است،اما اطلاع رسانی بسیار ضعیف است،امیدواریم در روزهای آینده این مشکل هم حل شود و هنردوستان بتوانند از این نمایش دیدن کنند،این اثر تا سوم آذر اجرای عموم دارد.

وقتی که قرار بود "خانواده وینگفیلد " برای اولین بار در بندرعباس اجرا داشته باشند،بسیار هیجان داشتم،چون قرار بود تئاتر گروهی را مشاهده کنم که از روز اولی که وارد این هنر شدم،با آنها بوده ام و با هم رشد کرده بودیم،هنگام دیدن اجرا خیلی با ذوق صحنه ها و بازی ها را دنبال می کردم.

بعد از آن روز دو بار دیگر از این نمایش دیدن کردم،امشب آخرین شب اجرا این اثر است علاقمندانی که تا به حال وقت نکرده اند از این نمایش دیدن کنند،عصر ساعت 6:30 خودشان را به فرهنگسرای طوبا بندرعباس برسانند.


گروهی از هنرمندان مطرح و عمل گرا هرمزگانی در جعبه مداد رنگی کره زمین دور هم جمع شده اند که یکبار دیگر فرشی ببافند با خاک،فرشی برای هم با بودن با هر رنگی،فرشی برای صلح و زندگی با همه تفاوت ها./عکس از مریم نحوی که مراحل آماده سازی را نشان می دهد.


این نوشته برای دفاع از شخصیت خشن موسولینی نیست،بلکه احساسی غمگینی است برای کودکی به نام بنیتو موسیلینی،همان بچه کوچولویی که موهای دختران همکلاسی را می کشید و مثل من از سایه خودش می ترسید.کودکی که جامعه او را بزرگ،فاشیت،دیکتاتور و سپس تیرباران کرد./عکس مربوط می شود به موسولینی و کلارا بعد از تیرباران.


زنی که شاش کودکش را بر تو ریخت

مردی که دامن کلارا را بالا زد و بر عورتش خندید

تف هایی که بر تو باریدند

از کودکی ات بی خبر بودند

راستی چه تفاوتی است بین تو و آنها؟

می شنوی بنیتیو؟

بر مظلومیتت باید گریست بنیتو موسولینی

بنیتو بنیتو بنیتو چه اسم قشنگی